Noční dětská soutěž v B-H

29.07.2013 19:18

Noční dětská soutěž v B-H

Asi všichni – od Vacova, Stach, i Čábuz – (pokud jste teda neseběhli z Javorníka), jsme museli nahoru na horu, abychom dojeli do té Benešovy Hory. Možná i v blízkém údolí je slyšet ozvěna. To se v začínajícím podvečeru ozývají dětské hlasy a mísí se se zvukem požárních mašin. Ano, opět pro všechna dětská družstva připravili o sobotě 27. 7. 2013 horští hasiči svou, takřka legendární a jedinečnou, ale o to více vzrušující dětskou soutěž v nočním požárním útoku, už sedmý ročník. Pojmenovanou po dobré duši horských hasičů a výborném požárníku a člověku - Memoriál Václava Maurice St. Punc výjimečnosti dodal ještě Honza se svým přenosem. A když okolní údolí zakryje noc, tak se pod Velkým vozem a Malou Medvědicí rozehraje hra živlů. V podobě tmy, světla a vody, hnanou hadicemi silnými stříkačkami. A k tomu přidejte i odhodlání, vůli a nezdolnost mladých hasičů.

Slunce se sklánělo nad Popelnou a v Hoře už se pomálu začínalo natvrdo soutěžit. To rozkmitali své malé čtyřleté, pětileté nožičky borci z přípravky. Kterápak z těch tří bude na tom nejlíp? No, i když běželi, co jim síly stačily, ryk je provázel náramný. To domácí Horáčkové útočí. A sakra dobře za 41,31 a bronzový chutný dortík určitě byl výtečný. I malé naděje hasičů z Maří té své mašině a hadicím stačí a mají cit pro míření. 34,82 a už mohli olizovat šlehačku ze stříbrného dortíku. Nejlepší přípravka dojela tentokrát kousek od Strakonic ze vsi jménem Sousedovice. Místní „soptíci“ si už vzádu pochutnávají na zlatém dortíku, protože časem 29,54 mají právo si jej vychutnat.

Žádný štráchy, hned se řítíme dál do kategorie mladší. Svou přípravku bohužel nenapodobili starší kamarádi. Košíku se nechtělo držet na savicích, mašina taky drobet protestovala a proto jedno z mála N-evadí v mladší kategorii. Malý, červený a nenápadný tým z protějšího údolí ze Zdíkova rozhodně své fanoušky nezklamal, 11. místo za 36,05. Ani druhý pořádný řev nedohnal mladší domácí následovníky někam dopředu, ale i za desáté místečko je slyšet potlesk dojatých prarodičů a fanoušků, čásek 26,92. I malá „lvíčata“ ze Žihobec se pomalinku otrkávají, ono to půjde jednou pod dvacet, mají na to. Teď devátý flíček za 25,28.  Osma pro Vacov B, a přenechání celkového třetího místa Třísovu. Možná škoda, ale „pampelišky“ se fakt snažily. 24,69. Sedmička znamená štěstí, tudíž bych z ní nebyl smutný. Sedmička v Hoře má hodnotu 24,37 a jede pod kopec do Svaté Maří. Co klaplo nad očekávání, byl útok Vacova C. Zase byli lepší svých kamarádů. 22,86 a krásné a zasloužené šesté místečko. Pro pětku si zaběhli hosté od Macochy, bývalý okres Blansko, ves Senetářov. Ale z těch protáhlých obličejů po útoku bylo zřejmé, že chtěli být výše než 20,85. Nevadí, děkujeme, že jezdíte. Stejné obličeje byli k vidění po útoku vedoucího týmu celkového pořadí, fialových „šnečků“ z Poříčí. To chtělo osmnáct, než setinku nad 20. Bramborové benešovo-horské prokletí tak potrvá dál. Šanci se trošku přiblížit tak využil A tým Vacova, který ubral nějaké ty body za třetí místo. A už tu máme o dvacet, 19,89. I malá Jáma zaútočila na nějaké ty body v celkovém pořadí, tak jich za čas 18,81 dostala hned osm. Nepřekonatelnou laťku svým pokusem tak stanovil Třísov, který zastavil časomíru v 15,65.

Vacov B a i další tým z druhého údolí Stašíci svůj pokus bohužel N-edali. Dokončit se tak povedlo na sedmnáctém místě Ktiši za 33,65. I Zdíkov se mohl trefit lépěji, o tom žádná. Šestnácka za 30,45. Moc se nedařilo oběma týmům z Dřešína. Trošku peška si pro tentokrát vybrali. Tým B patnáctý za trefení terčů v 28,99. I mistr se někdy utne. V tomto případě mistr republiky hry Plamen z Dolního Bukovska. Strašili konkurenci časy kolem 14 vteřin. Škoda, bylo jich jednou tolik – 28,75 a čtrnáctka. Volyně B taky asi myslela na vyšší pořadí. Nějak té v té tmě začaly se objevovati chybičky. 26,67 a třináctý diplom. I starší návštěva z Moravy  Senetářov A je zvyklá na jinčí časy než 22,28. A určitě je zvyklá na jiná pořadí než na dvanácté. Do dvanácté vteřiny to vypadalo na pokračování „vítězného stopování kořisti“. V příští vteřině však Žihobeckým lvíčatům vypadly savce z mašiny. Trvalo to přesně 21,59 a zaručovalo to místo jedenácté. Ale čert to vezmi, „nová kořist“ se jistě objeví a „lvi“ se jistě vrátí zpět na úspěšné „stopování antilopy“… Ani třetí vítězný pokřik: „Hóóŕa, jedééé Hóóóóra“ starším domácím bojovníkům moc nepomohl, resp. stačil jim jen na desáté místo za 21,35. I malí „myslivečkové“ se dostavili bojovat o putovní to pohár. Zabojovali fajně, to ano. Devítku sestřelili v čase 20,80. Další tým z Dřešína A také umí potrápit favority, o tom nikdo nepochybuje. 20,48, v Dolanech půjdou dolů dvě vteřiny minimálně a bude to lepší, ne? Než tohleto osmé noční pořadí. Volyně A taky čekala nějaký ten čas pod dvacet, sedmnáctku dávají s prstem v nose. Ale jen 20,07 a místo sedm. A šestku nám symbolicky oddělili starší „šnečkové“ z Horního Poříčí. Mladší měli setinu nad dvacet, tak starší trefili setinu pod dvacet. 19,99 stálo na tabuli výsledků. Nejlepší tým Strakonicka byl tentokrát ze Sousedovic. I když trošku tam možná byla drobná zaváhání na spojích savic, voda to dohnala a v 19,40 a v pátém místě terče zastavila. Pěkný útok všem vokázali „Sokolíčkové“ vacovští s označením A. K sedmnáctce na časomíře chybělo fakt málo, asi tři setinky. I tak 18,02 je slušný, žel však bramborový čas. Na krátkou, ale o to více rychlou zdvořilostní návštěvu, zavítal taky tým z Benešova nad Černou. To je nad Černou, kdybyste nevěděli. 17,94 za takový krátký úsek, dobrý výlet za bronzem. Dvě setinky chyběly k vítězství sympatickému týmu od Blanska. To Senetářov B sakra dokázal nahradit ztráty všech svých kolegů a první místo tak atakoval. Na putovní pohár však nalepí cedulku s nápisem Jáma, která 15,50 trefila.

Všechno proběhlo tak rychle, jak se jen Honza s Kubou stačili vzájemně doplňovat. V půl jedné k ránu bylo v Hoře hotovo. A to letní oblohu ještě ozářil krásný ohňostroj. Myslím, že si všichni děti i těžko usnoucí vedoucí soutěž náramně užili. Takže si všichni přejeme, že tahle „show“ v podání benešovo-horských „modro-kabátníků must go on“ To při západu slunce nad Popelnou se potkáme jistě na osmém ročníku této výjimečné soutěže. Tak ahoj Horo, tož zas napřesrok. 

MaK